Jak zamontować zlew podwieszany?
Zlew podwieszany nazywany jest też zlewem podblatowym, a wszystko ze względu na specyfikę jego montażu. Otóż takiego zlewu nie nakłada się bezpośrednio na blat kuchenny, tylko w niego wmontowuje. Zanim dojdzie do montażu należy wyciąć w blacie otwór.
Najważniejsze, żeby otwór ten był idealnie dopasowany do wymiaru zlewu. Następnie zlewozmywak wmontowuje się od dołu. Takie rozwiązanie pozwala dowolnie łączyć komory. Nie da się ukryć, że sposób montażu wpływa na efekt ogólny, bowiem strefa zmywania prezentuje się niesamowicie estetycznie, a do tego elegancko. Dodatkowo w przestrzeni tej nie wystają żadne elementy. To z kolei wpływa na łatwość utrzymania czystości. Nic nie wpada w szczeliny, ponieważ zwyczajnie ich nie ma. Teraz już mniej więcej wiesz, jak zamontować zlew podwieszany.
Jaki zlew podwieszany wybrać?
Dobrze zastanów się, wybierając zlew do kuchni. Takiej inwestycji nie dokonuje się na miesiąc czy dwa, a na lata. Na początku warto zrobić rozeznanie na rynku. Czy wybrać zlew jednokomorowy, czy dwukomorowy? Jednak najistotniejszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest materiał, z którego wykonany jest zlewozmywak. Tak naprawdę ofert jest sporo. Dużą popularnością cieszą się aktualnie stalowe zlewy podwieszane. Są wykonane z solidnego materiału odpornego na wysokie temperatury, środki chemiczne, których często używa się w kuchni, a także są łatwe w czyszczeniu. Ich plusem jest stosunkowo atrakcyjna cena. Niestety, mają też minusy, szczególnie jeśli chodzi o zarysowania, które powstają na ich powierzchni. Te z biegiem lat mogą przekształcić się w mikrouszkodzenia. Jeśli nie zlew stalowy, to może granitowy? Materiał ten charakteryzuje się niesamowitą wytrzymałością i nie ma sobie równych. Jest przede wszystkim odporny na wysokie i niskie temperatury, jak również na uszkodzenia mechaniczne i odpryski. Dodatkowym plusem jest ogromny wybór, jeśli chodzi o kolorystykę. Od czerni, przez szarość, beż, aż po biel. Z montażem zlewu podwieszanego stalowego i granitowego nie powinno być większego problemu. Bowiem i w jednym i w drugim przypadku wygląda to dość podobnie, poza jedną, ważną różnicą.
Montaż zlewu podwieszanego na cienkim blacie
Z montażem zlewu podwieszanego w blacie kompaktowym mogą wystąpić małe problemy, dlatego warto zasięgnąć wskazówek. Blat kompaktowy jest blatem dość cienkim, o grubości nie większej niż 15 mm, który powstaje w wyniku sprasowania wielu warstw papieru z żywicą w wysokiej temperaturze i ciśnieniu. Jak będzie wyglądał montaż zlewu w takim blacie? Na samym początku należy wyciąć otwór za pomocą frezarki, a następnie wyszlifować jego krawędzie. Wybierając blat pamiętaj o tym, aby był odporny na wodę oraz wilgoć, w końcu będziesz korzystał z niego w kuchni. Kiedy już masz otwór, na spodzie blatu należy zaznaczyć miejsce, w którym zamontujesz kołki rozporowe. Jak łatwo to zrobić? Przyłóż odwróconą misę zlewu do blatu i za pomocą ołówka zaznacz dziurki w otworach. Zamontuj kołki rozporowe i nie zapomnij o posmarowaniu żywicą uszczelniającą okręgu na spodzie blatu. Teraz przyłóż zlew. Bardzo delikatnie nim poruszaj, tak aby żywica równo się rozprowadziła po powierzchni. Później dociśnij i zamocuj klipsy dociskowe. Żywicę, która wypłynęła na zewnątrz, zetrzyj ściereczką i gotowe!
Montaż zlewu podwieszanego na grubym blacie
Zanim przystąpisz do działania powinieneś zorientować się, w jaki sposób zamontować zlew podwieszany w blacie granitowym. Granit uważa się za najlepszy materiał, jeżeli chodzi o blaty kuchenne. Jest trwały, nie zmienia swojego wyglądu, a ponadto jest odporny na niską i wysoką temperaturę. Jest dość gruby, jeśli zestawimy go z blatem kompaktowym. Przeważnie ma on grubość około 3 cm. Jak więc zamontować w nim zlew podwieszany? Już na etapie zamawiania blatu powinno się uwzględnić otwory, ponieważ wykonuje się je na etapie produkcji. Dlatego już na wstępie trzeba wiedzieć, że będzie mocowany w nim zlew podwieszany, a także należy znać jego wymiary i ciężar. Osobne otwory wycina się dodatkowo pod baterię czy inne akcesoria, które mają być wmontowane w blat. Kiedy już blat zostanie osadzony na szafkach kuchennych, od dołu należy zamocować komory zlewu, wykorzystując do tego dołączone zestawy montażowe. Należy również pamiętać o tym, aby zabezpieczyć uszczelką silikonową miejsca łączenia krawędzi zlewu z blatem. Na sam koniec mocuje się syfon i odpływ. Z kolei baterię mocuje się w otworze wcześniej wyciętym w blacie.
Czy montaż zlewu podwieszanego jest trudny?
Jeśli uprzednio zapoznasz się z instrukcją, nie powinno to być trudną czynnością. Musisz przede wszystkim wiedzieć, jakiej grubości i z jakiego materiału wykonany jest blat kuchenny. Bowiem od tego zależy, czy jesteś w stanie samodzielnie wyciąć w nim otwór niezbędny do osadzenia zlewozmywaka. W przypadku blatów granitowych czy kompozytowych będzie musiała zrobić to za Ciebie firma, od której zamawiasz blat. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem blatu o małej grubości, będziesz w stanie sam poradzić sobie z tym problemem.