Co wybrać? Zlewozmywaki granitowe czy stalowe?
Zlew jest podstawowym wyposażeniem każdej kuchni. Składa się z trzech podstawowych elementów, a mowa o komorze, odpływie i przelewie. Komora to miejsce, do którego wkłada się czy to brudne naczynia, aby je umyć, czy na przykład owoce, warzywa, aby również je oczyścić. Gdyby nie odpływ, woda ze zlewozmywaka nie miałaby gdzie ujść. Z kolei przelew to otwór znajdujący się w jednej ze ścianek zlewu. Jakie jest jego zadanie? Ma chronić przed przelaniem się wody, czy zalaniem kuchni, jeśli komuś zdarzy się zapomnieć zakręcić wodę w kranie. Jeśli stoisz przed wyborem zlewozmywaka do własnej kuchni, rynek oferuje aktualnie szeroki wybór. Jednak warto przyjrzeć się bliżej szczególnie dwóm rodzajom zlewów, granitowym i stalowym.
Zlew granitowy a stalowy, jakie są między nimi różnice?
Zlew wykonany ze stali szlachetnej wzbogacony jest przede wszystkim o związki chromu, aby chronić go przed rdzewieniem, a także o związki niklu, by nadać tworzywu elastyczność. Dzięki temu zlewozmywak staje się odporny na wysokie temperatury, ścieranie gąbką, uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia, czy środki czystości, których niejednokrotnie używa się czy to w łazience, czy w kuchni. Zlew ze stali szlachetnej charakteryzuje się gładką, lśniącą powierzchnią, która dodatkowo jest łatwa w utrzymaniu porządku i czyszczeniu. Prezentuje się w kuchni bardzo elegancko i pasuje do wielu innych sprzętów elektronicznych, chociażby kolorem. Mówiąc o stali warto również wspomnieć o jej nowej strukturze, jaką jest mikrotekstura. To rozwiązanie jeszcze bardziej ułatwia czyszczenie zlewu, ponieważ brud, kamień i inne osady nie przylegają z taką łatwością do tej powierzchni. Z kolei zlewozmywak granitowy wykonany jest tak naprawdę z materiału kompozytowego. To mieszanka, której podstawowym składnikiem jest piasek kwarcowy, stanowiący około 80% całości. Pozostała część to żywica akrylowa, czasem poliestrowa oraz barwniki. Granit jest materiałem bardzo trwałym i jakościowym, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, świetnie znoszącym wysokie, jak i niskie temperatury oraz żrące środki chemiczne. Zatem pytanie brzmi, na jaki zlewozmywak postawić, granitowy czy stalowy?
Zlewozmywak powinien pasować do kuchni
Zarówno stal, jak i granit są materiałami dobrej jakości. Przy ich wyborze powinieneś wziąć również pod uwagę fakt, który z nich bardziej pasuje do Twojej kuchni. Zatem jak ma się kolorystyka zlewu granitowego a jak stalowego? Zlewozmywak stalowy może występować w różnych kolorach, m.in. czarnym, złotym, czy też różowym złocie. Zwróć uwagę, że wiele sprzętów kuchennych, jak np. mikrofalówka, lodówka, piekarnik, ekspres do kawy, również występują w wyżej wymienionych kolorach, stąd też łatwo je do siebie dopasować. Natomiast jeśli chodzi o granitowy zlewozmywak, tutaj mamy większe pole do manewru mówiąc o kolorze. Granit jako skała występująca w naturze ma naprawdę różne barwy. Począwszy od szarych odmian, przez ciemne kolory, a na jasnych, prawie że białych kończąc. Są również odcienie beżowe, brązowe, piaskowe, a nawet kremowe. Tutaj wybór jest szeroki i decyzja należy do Ciebie. Sporą popularnością bez wątpienia cieszą się zlewy granitowe ciemnoszare, wpadające nieco w czerń. Nie zapomnij też dobrać do zlewu baterii. Być może zainteresuje Cię opcja baterii kuchennej granitowej lub chromowanej?
Wybierz zlew, który podoba się Tobie i urządź kuchnię po swojemu!
Stojąc przed zakupem zlewu do własnego domu, warto zasięgnąć zdania innych. Zatem zastanawiając się nad wyborem zlewu granitowego czy stalowego białego, sprawdźmy, jakie są opinie wśród użytkowników. Na początku weźmiemy pod uwagę wygląd. Zlewozmywak granitowy pasuje do każdego stylu kuchni. Jest tak naprawdę uniwersalny, a dużym plusem jest rozmaitość kolorów. Gdy wykończymy go dodając metalowe akcenty, jak np. kran, prezentuje się idealnie. Dodatkowo łatwość czyszczenia jest jego kolejnym atutem. Zlew stalowy charakteryzuje się dość surowym wyglądem. Dlatego często wykorzystywany jest w lokalach gastronomicznych. Co do utrzymania czystości należy pamiętać, aby go osuszać. W innym wypadku powstaną białe ślady w miejscu, gdzie zalegała woda. Osoby, które zdecydowały się na zlewozmywak granitowy, zachwalają towarzyszącą mu podczas zmywania ciszę. Wszelkie dźwięki stukających o siebie naczyń zostają stłumione. Niestety, tego samego nie mogą powiedzieć użytkownicy zlewu stalowego.
Jakie jeszcze można wyróżnić plusy i minusy?
Oba materiały, stal i granit są bardzo odporne na wysokie temperatury. Pamiętaj, że zlew granitowy to mieszanka 80% granitu i 20% żywicy syntetycznej, które są hartowane w wysokich temperaturach. To z kolei sprawia, że do zlewu możesz wlać nawet wrzątek. A co najważniejsze, nie martwić się, że dojdzie do pęknięcia, odkształcenia, pokruszenia czy jakiejkolwiek innej usterki. W tym przypadku stal jest nieco bardziej podatna na wysokie temperatury. Na przykład pod wpływem gorącej wody istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do deformacji w kształcie. Natomiast oba rodzaje zlewozmywaka wykazują dużą odporność na stłuczenia. Jednak w przypadku stali łatwo powstają zarysowania. Z biegiem lat mogą one doprowadzić do mikrouszkodzeń. Teraz już wiesz, jakie są różnice między zlewem granitowym a stalowym.